סיורים בארץ

מה משותף למנזר במדבר יהודה, חג החגים בחיפה ושבוע ההתנדבות של רשות הטבע?

אני לא סתם שואל, תחשבו על זה! אני אתן לכם רמז, מתחיל בא׳ ונגמר בת׳

תקראו עד הסוף. מיטב החוויות הכי עכשוויות במאמר השבועי של ארזישראל

טרק למנזר מרסבא בעקבות חיזיון האורות

ביום שני האחרון הוזמנתי על ידי קולגה ואחת הדמויות היותר מעניינות בעולם החוויות הישראלי שירין בן יעקב לטרק למנזר מרסבא.

לאן???

 למי שלא מכיר אין מה להתרגש כי סאבאס לא מוכר כמו ג׳סטין ביבר ועדיין הוא אחת מהדמויות החשובות של עולם הנזירות, עולם ששורשי התפתחותו נעוצים במדבר יהודה וסאבאס נחשב לאבי הקאנוניזציה של הנזירות המדברית. הטרק עצמו לא קשה מידי אך דורש היכרות מצויינת עם השטח וכיבוד כללי שטח בסיסיים כמו לא לעלות על שטחי הגידולים של הבדואים ולשמור נקי. צריך לומר את האמת המסלול עצמו מאוד נקי אבל כאשר מגיעים לנחל קידרון המחזה לא נעים וכמויות הזבל והסירחון שהן תוצר של שפיכת זבל מהרשות לתוך הנחל הינה בעיה.  אותו נחל שתחילתו באזור מזרח ירושלים ממש בסמוך לעיר העתיקה נשפך אל עבר ים המלח וצריך לקוות להסדרה מסויימת מספר לי שירין כי זו החצר האחורית של ישראל וזה שחסמו את הזרימה לים המלח כדי למנוע את הזיהום זה כבר סימן ברור שיש כאן מצב שדורש טיפול כי זה לא שים המלח נמצא כרגע בעודפים והוא יכול לוותר על מקורות מים.

נכון להיום אפשר להגיע למקום גם עם ג׳יפים ואופניים ויום הזיכרון לכבודו של הנזיר סאבאס אותו מציינים באירוע מידי שנה משך רבבות שבאו לראות את המחזה המרשים. מנזר המרסבא בפני עצמו הינו מקום נדיר ביופיו המשלב בניה אותנטית ונוף בתולי טרשי מדברי שאהוב עליי במיוחד.

לכבוד המאורע הנזירים מפזרים נרות בכל המערות והכוכים מול המנזר במה שנהיה חיזיון אורות מהמם ומרגש.

למנזר עצמו לא היה ניתן להכנס במהלך המאורע אלא אם אתם יוונים אורתודוכסים כאשר בשאר ימי השנה ניתן לבוא לבקר במנזר. לצערנו נשים לא יכולות להכנס למנזר.

לסיכום אני חייב לומר שהיה לי לעונג לצאת עם קבוצה מאוד איכותית של אנשים ומדריך נהדר שלוקח אנשים לטייל לגלות את הפנים היפות של ישראל.

נכון שהיה שם קצת בלאגאן ויותר מידי ג׳יפים ויחד עם זאת אני מאוד נהניתי והרגשתי שזכיתי להיות במקום מיוחד בזמן מיוחד שכן טסתי מעל למקום וגם הגעתי אליו בג׳יפ בעבר והפעם להגיע לשם ברגל הייתה חוויה נהדרת.

אם גם אתם רוצים להצטרף לחוג המטיילים של שירין נועם אני ממליץ לחפש אותם בפייסבוק ולהתחיל לעקוב כי הם עושים דברים נהדרים!

ושוב תודה שירין על ההזמנה

הכנתי עבורכם סרטון קצר שמסכם את החוויה – תהנו

—————————-

חיפה חיפה עיר אמיתית! – חג החגים בעיר הדו קיום

אין על חיפה ואני לא אומר את זה סתם, אני גדלתי שם לכן אתם מוזמנים לעשות עם הדעה שלי מה שאתם רוצים כי היא לא באמת אוביקטיבית ויחד עם זאת בואו, עיר יפיפיה, שוכנת על הר הכרמל הירוק עליו מרוכזים אתרים קדושים לשלושת הדתות הבולטות באזור ויחד איתם אתרים קדושים של עמים ותפיסות קטנים יותר אשר הופכים את ההר הזה לפסיפס של תרבויות שכולן חיות יחדיו בדו קיום. אז נכון שיש עכשיו סגן ראש עיר חדש שקצת מעורר מהומות בתקשורת אבל אני יכול להבטיח לכם שאף אחד לא יהרוס את המרקם האנושי המדהים שיש בעיר. הוכחה לכך היא

פסטיבל חג החגים הנחגג מידי שנה כבר 25 שנה ומאחד מופעים ברוח שלושת הדתות הודו קיום ביניהן.

מה שהחל לפני שנים בוואדי ניסנאס נחגג היום בשדרות בן גוריון שהן המושבה הגרמנית ומעליה הגנים התלויים הבהאיים. נכון להיום יש מופעים, יש סנטה קלאוס, יש תהלוכת קריסמס ענקית, ועוד הרבה דברים מעניינים.

צילום: מור אלנקווה

יפה לראות שמעבר לחגיגות העיר גם מתחדשת למען אותן מבקרים שבאים מידי שנה ורוצים לראות עוד מהעיר.

 אגף חדש לאומנות וחינוך נפתח בעיר אשר נקרא המחרחב השלישי. המיצג נפתח בבית הגפן מקום שקרוב לליבי ובו הצגתי את מופע הסיום של לימודי התיאטרון שלי בבימויו של סאלים דאו, מאוד אוהב את המקום ושמח לראות שהוא ממשיך לצעוד קידמה ולעשות מלאכת קודש בכל הנוגע לוד קיום בעיר דרך חינוך ואומנות. בתערוכה ניתן לראות שיחזור של רצפת בית עתיק עשויה תבלינים של האומן לואי מרשל. השיא מבחינתי הוא הגראפיטי המרשים על הגג של קבוצת broken fingaz ועוד.

צילום: מור אלנקווה

למי שרוצה לדעת עוד אני ממליץ להכנס לאתר של haifahag.com ולהתעדכן בכל הפעילויות והמופעים.

רוח התנדבותית בשמורות הטבע

שבוע המתנדבים של רשות הטבע והגנים מתקיים בין התאריכים 22-29 בדצמבר 2018, ונועד להעלות מודעות לנושא ההתנדבות למען שמירת הטבע והמורשת בישראל ברשות הטבע והגנים ולהוקיר את העשייה המבורכת של המתנדבים, הפועלים לאורך כל השנה בכל הארץ בנושאי שמירת טבע ומורשת. אני מצרפת מידע על הפעילויות שמתקיימות השבוע, במסגרת שבוע המתנדבים של רשות הטבע והגנים.

מתנדבים עם הילדים בחורשת הצנחנים

בואו לשלב בילוי בטבע לכל המשפחה וחוויה מיוחדת עם דוגמה אישית לילדיכם ולמטיילים האחרים.

חורשת הצנחנים ליד קיבוץ פלמחים היא מקום נוח מאוד לפיקניק וליציאה לטיול בנחל שורק, אבל… רבים מן הפוקדים את החורשה ומשתמשים במתקניה לא מפנים את האשפה אחרי הבילוי. אשפה שלא פונתה מושכת אליה חיות בר מהאזור והן ניזונות מהשאריות כאילו השארנו להן מסעדה פתוחה. חוץ משאריות מזון יש באשפה גם פסולת שעלולה לפגוע בחיות בר ואף לגרום למותן, כמו נייר, מיני שקיות ופלסטיק וקופסאות שימורים.

כדי לצמצם את התופעה נשמח לקבל את עזרתכם!

יחד ננקה את החורשה ואת סביבתה. נחלק למטיילים בחניון שקיות לאשפה, נסביר מהם נזקיה ונזכיר להם לפנות אותה בתום הביקור.

הפעילות בהנחיית מתנדבי רשות הטבע והגנים.

היכן: חורשת הצנחנים (סמוך לקיבוץ פלמחים)

מתי: יום שבת 22.12, בשעה 10:00

בהרשמה מראש בטלפון 3639*

ללא תשלום

צילום: הילה לב

חרקים ושפמנונים בגן לאומי ירקון מתחם תל אפק

במסגרת שבוע ההתנדבות ברשות הטבע והגנים, מתנדבי גן לאומי ירקון שמחים להזמין אתכם לבקר בגן  ולצפות בתערוכת צילומי החרקים שנחנכה החודש בגן הלאומי.

התערוכה מציגה את צילומיה המרהיבים של הצלמת ענת פורז בה ניתן להכיר רק קמצוץ מעולם החרקים העשיר והחשוב כל כך למערכת האקולוגית. מתנדבי הגן יזמינו אתכם להדרכה פעילה בתחומי התערוכה, באמצעותה תוכלו להתרשם ממגוון הצבעים והצורות של עולם החרקים. לאחר מכן תוכלו להצטרף אל מתנדבי הגן להצצה מיוחדת אל תוך החיים באגם שבמרכז הגן הלאומי.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק

מתי: שבת 22.12, בשעות 11:00, 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

חופסיור בפלמחים

הכול בגלל הנמל – דגש על עברו המפואר של התל הקדום יבנה ים, הסמוך לחוף פלמחים.

בואו לשמוע איך הכול מתחבר וקשור לנמל. בסיור תפגשו מתנדב ממתנדבי גן לאומי פלמחים ותוכלו לשמוע מפיו – מדוע הוא בחר להתנדב? מה עושים כל מתנדבי הגן הלאומי? את הסיור ידריכו מדריכי רשות הטבע והגנים. המשתתפים יתכבדו בתה חם ויצאו לסיור ממרכז השירות למטייל.

היכן: גן לאומי חוף פלמחים

מתי: יום שבת 22.12, בשעות 11:00, 13:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

צילום: הילה לב

 

מטיילים עם בני הנוער בגסר, על שביל ישראל

לאחרונה הוכשר מקטע שביל ישראל על ידי בני נוער מג’סר א-זרקא, והמטיילים מוזמנים לצעוד איתם בסיור מודרך מבית חנניה דרך רחובו הראשי של הכפר ועד כפר הדייגים. הסיור מאפשר הצצה מרתקת על החיים בכפר והיכרות עם הקהילה המקומית. הפעילות היא חלק מתוכנית “בשבילינו” של רשות הטבע והגנים ומפעל הפיס, שמטרתה לגבש קהילות סמוכות דופן לשביל ישראל ולהניע אותן לפעילות ערכית של שמירת טבע, נוף ומורשת מקומיים. בדרך זו אנו מקווים שיעמיק הקשר בין הקהילה לסביבתה הטבעית הקרובה.

היכן: דרך ג’סר, מקטע מתוך שביל ישראל.

מתי: יום שבת 22.12, בשעות 13:00-10:00.

ללא תשלום

בהרשמה מראש בעמותת בסמלה בטלפון 0509501386 \ 0508908982

——————————

אז מה משותף?

הסיבה הרשמית היא שאלו החוויות שעברו דרכי במהלך השבוע ואותן החלטתי להציג ויחד עם זאת הן מחברות שלוש סוגי חוויות שכולן כאחד רק מוכיחות עד כמה עוצמה קיימת ביציאה פשוטה לטבע לטובת חיבור. הנזיר סאבאס היה מאלו שמאסו בחברה והחליטו לחיות חיי פרישות אשר במשך מאות שנים שימשו כהשראה לרבים אחרים לעשות את זה גם. בעידן המודרני אותה קהילה שניזונה ממי הקידרון ונהנתה מגידולים חקלאיים מקומיים לא יכולה להשתמש במי הקידרון המזוהם בגלל שפכים מהרשות. במאמר מוסגר אני אספר לכם שהצלחתי להכנס למנזר באותו יום ולחוות את האווירה מבפנים, היה מיוחד מאוד, אין חשמל, הכל מואר בנרות והנזירים הראו לנו בשמחה את המתחם. נזיר יווני שבילה תקופה באוסטרליה ודיבר אנגלית טובה שאל אותי בשלב מסויים מי זה כל האנשים האלו ממולו…ישראלים? למה אתה פעם ראשונה במנזר שאלתי אותו בחיוך, מה הם עושים פה שאל, עניתי לו שכולם באו לראות את חיזיון האורות לזכרו של סאבאס, הוא היה מופתע מאוד. שוחחנו עוד קצת והוא סיפר לי שהוא מחלק את הזמן שלו בין המנזר לבין בית צחור מה שאומר שאי אפשר לברוח מהקידמה, גם אם אתה רוצה וגם אם לא. זה בדיוק המקום שבו חיפה היא כזאת סמל כי יש נטייה ברחבי העולם לראות את ישראל כפסיפס של קונפליקטים בין תרבויות בעיקר יהודים נגד מוסלמים כאשר הלכה למעשה לצד בעיות שקיימות בכל מקום בעולם יש כאן מרבד נדיר של שיתוף פעולה שידע להביא אותו לכדי חגיגה משותפת, זאת עוצמה אמיתית ואני מרגיש זכות גדולה להיות מקומי בעיר הזו שכן הילדות שלי הכינה אותי למה שאני מדבר וחי וזה שכולם ביחד שווים הרבה יותר מסכום חלקינו.

לקינוח הרעיון ההתנדבותי הוא זה שמחבר בין כולם, שירין הזמין אותי בהתנדבות לבוא לעשות את הכתבה כי היה חשוב לו שאנשים יכירו ויחד עם החשיפה שהמקום מקבל חשוב שאנשים גם יקבלו את הצד שמבין כיצד נוכל כלנו להנות מהחוויה וגם לשמור עליה אותנטית, בחיפה כל הפסטיבל הזה הוא תוצר של הרבה שנים של התנדבויות בעיר ולקינוח רשות שמורות הטבע והגנים לוקחת את הרעיון שלב קדימה שכן כל מקום שלא יקבל טיפול יראה תוך כמה שנים כמו נחל קידרון ואת זה צריך למנוע מתוך אחריות.

אז מבחינתי המשותף היא רוח האחריות שמהדהדת בין חלקי האייטם, שירין רואה בעצמו אחראי לשמר את הטרק למרסבא וחיזיון האורות לכבודו של סאבאס, בחיפה רואים אחריות לשמור על המרקם האנושי והדו קיום בין התרבויות ולרשות שמורות הטבע והגנים יש את האחריות ליצור פעילות לנו ולילדנו למען נשמור על הטבע לעוד הרבה שנים.

חומר למחשבה

מספרים שהמילה אחריות בנויה בצורה מיוחדת

 אחריות על א = אחראי על עצמי ועל החיבור שלי אלוהים / חיים / שם /

אחריות על אח = אחראי לאחי לאחותי ולמי שאני רואה כאחים שלי לדרך

אחריות לאחר = אחראי גם למי שאני לא מכיר כי גם הוא חלק ממני

אחריות לאחרי = אחריות להוביל היכן שאני נקרא לתפקיד

אחריות לאחריו = להיות אחראי גם כשאני עוקב אחרי מישהו אחר

אחריות = מתחילה בא׳ ונגמרת בת׳ וכוללת בתוכה את הכל, ממש כמו המילה אמת.

שיהיה לכולם סוף שבוע אחראי ומהנה

צאו לטייל ולחוות את הפנים היפות של ישראל.

כותב: ארז לנדאו

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email