טיולים בארץ ישראל. סחנה גן השלושה

מעיינות חמימים ועצים נדירים

טיולים ברחבי ארץ ישראל  – עדכונים מהשטח ע”י ארז ישראל

ט״ו בשבט עדיין מהדהד ושמש שקרנית שולחת אותנו לחפש את מקורות המים החמימים של החורף ובריכות הבוץ בכרמל.

השבוע בארז ישראל – השבוע שלנו כלל בעיקר עבודת שטח והכנה של מוצרים שיטריפו את עונת החוויות הבאה, במקביל נקראנו לדגל לספק שירותי הדרכה לאישיות פוליטית שהגיע מאפריקה, פגישות עם בכירים מעולם התקשורת בהתדיינות על פיתוחים טלויזיוניים בסיוע מקצועי שלנו, עבודה על חבילות שי אותנטיות ויוקרתיות לאורחים חשובים ולימודי ערבית של מערך ההדרכה כהכנה לעתיד לבוא…

האמת, הרבה זמן במשרד אבל עם תכניות לחוויות פורצות דרך.
ובינתיים הנה החדשות מהשטח:

 

שמש שקרנית שולחת אותנו למעיינות חמימים

נכון, השבועות הסוערים נתנו לנו הפסקה נחמדה ליהנות מאור השמש ומופעים של עננות ושקיעות מטורפות. מה שכן קרררררר, ממש קר ואני לא אחד שאוהב קור יותר מידי, מה שאני כן אוהב וכך גם רוב מי שמטייל זה למצוא את מקורות המים שבהם טובלים בחורף.

 

1. הסחנה

המים בסחנה הם מי מעיינות שנובעים כל השנה ב 28 מעלות. את זה כולם כבר יודעים ואין כאן שום חידוש. אבל!!!! מה שחדש זה שבסחנה, פועל מוזיאון “עקבות בעמק” שמציג ממצאים של התיישבות מקראית במקום מלפני 3000 שנה ועד להקמת ראשון יישובי חומה ומגדל. אפשר ממש לראות במקום כד מימי שלמה המלך עם כתובת בכתב עברי קדום ולראות ממצאים, של תושבי המקום שככל הנראה עסקו בטוויה. כנראה בגלל שפע המים במקום. הצד השני של המוזיאון הוא שיחזור של ראשון יישובי חומה ומגדל, ולפני כחצי שנה, הוקם מיצג חדש בהשקעה של 6 מליון ש”ח. המבקרים במיצג החדש, משתתפים במסע העלייה על הקרקע של ראשון יישובי חומה ומגדל, כמובן, באמצעים טכנולוגיים, והכי חשוב אולי….. זה שהמיצג מסתיים עם שאלה חשובה לכל אדם ובכל גיל, השאלה היא…. מהי החומה ומגדל שלך?!  (הפעילות בתיאום מראש והזמנה).
עוד כמה מילים…במקום מבוצעות כעת עבודות של הנגשת הגישה למים לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות.

טיולים בארץ ישראל. סחנה גן השלושה
קרדיט – יחץ סחנה, שיווקאלה אלה הפסבורגר

 

רעיון מיוחד לאירוע חברה

חובבי ההיסטוריה ביניכם יגלו את אחד מסיפורי ההגשמה המרגשים בו שלושה אנשים על שמם קרוי גן השלושה: אטקין, שטורמן ומוסנזון שיצאו לחפש מקום להקמת קיבוץ חדש, דבר אשר קרה אחרי נפילתם ובכך הגשים את החזון שהם לא זכו לראות קורה בחייהם.

העמק הזה הוא אוסף של סיפורים וחלומות אותן השכילה לקחת אשת תיירות ושיווק מקומית בשם אלה הפסבורגר (שיווקאלה). אלה הפסבורגר השיקה מיזם הנקרא ״העמק הוא חלום מאז ועד היום״ בו היא חושפת את הציבור הרחב לסיפורים של דמויות מקומיות שהגשימו חלום. המפגש כולל סעודה אותנטית ושיח מרתק ומעורר השראה. כך שגם לציבור הרחב ובעיקר למחלקות משאבי אנוש שמחפשות פעילות מיוחדת לצוותים שלהן, זה רעיון נהדר שאני חוויתי אישית ומאוד נהנתי.

 

2. עין קדם

על אחריותכם בלבד!!!

ים המלח הוא מקום מפתיע ביותר, אם זה לא מספיק שזה המקום הנמוך בעולם, יש בו אגם של מים מלוחים, ואני שמח לבשר לכם גם שיש לאורך החוף נביעות של מים מתוקים ו…מים חמים!
כדי להגיע לעין קדם מגיעים לאזור המחסום ושם תוכלו לראות שלט חום שמפנה לעין קדם. אין סימון שבילים ובטח שאין מציל כך שהרחצה היא באחריות המשתמש בלבד. מה שגם אומר שתביאו אתכם שקית זבל בבקשה. אתם תשימו לב שיש שתי אופציות מרכזיות ששכיחות בעין קדם, האחת היא לרדת ברגל לחוף והנביעות סביבו והשניה היא לרדת עם הג׳יפ למטה, שוב, בשני המקרים האחריות היא עליכם!

אם כבר לקחתם אחריות והגעתם, תורידו בגדים וכנסו למים, מים חמימים ביום קר, תביאו שתיה חמה או קרה ותתפנקו, באמת אחד המקומות המיוחדים וחשוב שישמרו ככה אז אנא מכם שימרו עליו.

עין קדם – צילום מלכה ניהום

 

3. חמת טבריה מיצג חדש

בגן לאומי חמת טבריה העתיקה, ישנו בית כנסת עתיק מתקופת התלמוד, מיצג אור קולי חדש ומרגש המקים לחיים את רצפת הפסיפס המרשימה וממחיש את החיים בטבריה ובאזור דרך סיפור של ארבע עונות השנה. הסרטון מוקרן הן על הרצפה והן על מסך ענק.

כמו כן תוכלו להשתכשך בשלוש בריכות השכשוך החדשות המכילות מי מעיינות חמים תרמו-מינרליים, לבקר במוזיאון החמאם הטורקי ולהתרשם משער העיר הדרומי ומבית מרחץ רומי עתיק.

יש עוד הרבה, תתחילו עם אלה ואם אתם מכירים כאלו שלא הוזכרו אתם מוזמנים לשלוח אלינו ונשלב בכתבה הבאה.

חמת טבריה – באדיבות רשות שמורות הטבע והגנים – צילום זיו לוי

 

——————————————————————

ברוח ט״ו בשבט עצים ששווה לבוא לבקש מהם עצה

ברחבי הארץ יש לא מעט עצים עם סיפור, בחרתי עבורכם מספר עצים מיוחדים ששווה לעלות אליהם לרגל כדי לבקש עצה או ליהנות מהצל או לשמוע סיפור.

 

 1. עצי הזית בדיר חנא

מול הכפר הערבי נוצרי דיר חנא שנמצא בגליל העליון ניתן לראות שמורה של עצי זית עתיקים, עצי הזית הללו הם בני 2000 שנה בערך והם נשמרו בצורה יוצאת דופן בזכות שיטה ייחודית. מסתבר שבימי קדם היה נהוג להשמיד את שדות האויבים שלך לאחר הכיבוש על ידי שריפתם, דווקא כאן בגליל העקוב מדם המלחמות למצוא כזו שמורה זה מיוחד רק שאם נסתכל על העץ מקרוב נבחין בתופעה, העצים חצויים בגזעם…למה? אז ככה, בימי קדם גילו שיטה על פיה יש לחצות את העץ בעודו צעיר לשניים ולדפן אותו באבנים סביבו, שיטה זו מונעת מהעץ להישרף כליל ומשמר אותו כך שגם בתום השריפה יוכל העץ להמשיך לצמוח ולתת פרי.

דיר חנא. באדיבות מועדון המטיילים let’s walk – hiking Israel. צילום עומר זיו

2. עצי הזית בגת שמנים

תופעה דומה ניתן למצוא בעוד מקום שיש בו עצי זית וותיקים ביותר שאפילו ישו בכבודו ובעצמו הכיר. מדובר כמובן בעצי הזית העתיקים הצמודים לכנסיית גת שמנים בהר הזיתים בירושלים. מי שיגיע לכנסיה שהיא אחת המרשימות שיש לנו בארץ עם אנרגיה מיוחדת וחבורה של נזירים שמסתובבים כמו ספרנים ודואגים שיהיה שקט ואף מדריך לא ידבר בפנים. מי שיכנס פנימה יוכל לראות את הסלע עליו מתייפח ישו ביודעו כי סופו קרב והוא מרגיש ננטש. חשוב להסתכל באינטרנט לפני ולוודא שאתם מגיעים בשעה שהכניסה פתוחה וכך תוכלו לבוא ולחזות בפלא הזה שנקרא עץ בן 2000 שנה ולידו ניתן לראות את העץ שנטע האפיפיור בעת ביקורו בארץ ב1964 ולהתרשם מההבדל ובעיקר מגודל הגזע.

 

באדיבות האתר פיקיויקי

3. עץ השקמה בנתניה

הערכות מדברות על עץ שננטע כבר לפני יותר מ1200 שנה ובצילו חנה צבא נפוליאון ואף מונטיפיורי ואשתו יהודית נחו למרגלותיו. זה הרי נדיר למצוא תיעוד היסטורי על עץ והעובדה שהעץ מוזכר מספר פעמים בתיעודים שונים רק מוכיח שהוא היה דומיננטי בנוף המקומי ויש שיגידו שממנו החלה התנחלות נתניה.

מקורות ערביים מספרים שהגברת אום ח׳אלד שעל שמה נקרא בזמנו הכפר בסמוך לשקמה היתה אחת הגיבורות של הנביא מוחמד והיתה ידועה בכך שנהגה לשבת מתחת לעץ השקמה שם תפקדה כשופטת יש הטוענים שהיא גם קבורה תחתיו אך לדבר אין הוכחות ממשיות.

מה שכן יש זה את עריית נתניה שב2008 השכילה להבין שיש כאן עץ מיוחד ודואגת לשמר אותו ואת סביבתו מאז בצורה יפייפיה.

עץ השקמה בנתניה – צילום אביאל עידן

4. עץ פו הדב בתל דן

בין העצים הרבים בשמורת הטבע תל דן שנמצאת בגליל העליון ניתן למצוא עץ אחד מיוחד שקיבל את השם העץ של פו הדוב. לאלו מכם שכבר שכחו היתה פעם דמות מצויירת כזו שאהבה להסתתר בתוך עצים ועץ המילה הסורי שעליו אנו מדברים הוא כזה אחד שאפשר להיות בו פו הדוב ליום אחד או יותר תלוי כמה זמן תישארו באזור:-) זה עץ עתיק וותיק בנוף המקומי רק שבשנה האחרונה העץ חלה בפטרת שהחלישה את ענפיו שכתוצאה מהרוחות והסערות של החורף הגלילי חלקים ממנו נגדעו והיה חשש מהותי לחייו. שמח לבשר שרשות שמורות הטבע והגנים עושה מאמצים להציל את העץ ועושה רושם שהוא ישרוד את התקופה הלא קלה שעוברת עליו. שיהיה לו בהצלחה.

עץ פו הדב. קרדיט רשות שמורות הטבע והגנים

5. קצת בוץ כרמלי לקינוח

פסטיבל במגפיים בכרמל מסתיים בסוף השבוע הזה וזו הזדמנות אחרונה בשבילכם לשים מגפיים ולצאת לכיוון. מה שיפה זה שיש מגוון פעילויות כמו למשל סיור בין בריכות הדגים במעגן מיכאל, משתלת זרעים בכרם מהקל שנקראת זרעים מציון עם הפעלות לילדים ובריכה אקולוגית, ליקוט צמחי בר וכל זה בחינם!!! רוצים עוד? בבקשה – סיור שנקרא קרניים בשמיים בחי בר כרמל בו תוכלו לפגוש את מי שמטפל בבעלי החיים ולראות מקורב קרניים כנפיים וזנבות ולשמוע מה עושות האיילות בלילות…
כנסו לאתר של פסטיבל במגפיים ולפרטים נוספים.

פסטיבל במגפיים – קרדיט עמותת כרמלים

 

צאו לטייל ותגלו את הפנים היפות של ישראל!

כותב – ארז לנדאו מנהל קבוצת ארז ישראל – בית ליוצרים מתחום התיירות, עיצוב, נופש ופנאי שחברו יחדיו כדי ליצור חוויות למגזר הפרטי והעסקי.

 

 

 

 

 

 

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email