טיולים בארץ ישראל - מדבר

קסם המדבר – יזמות נשית ברהט

סודהסטרים בכותרות, החברה הזו נמכרה בעסקה מטורפת בשבוע שעבר לפפסיקו במה שנראה כמו חלום שמתגשם עבור בעלי המניות בחברה…

אני רוצה להגיד כמה מילים על החברה הזו, שהקימה לפני מספר שנים מפעל בפארק התעסוקה ‘עידן הנגב’, ויחד עם כל החזון של התעסוקה בפארק, הביאה לשינוי משמעותי באחוזי האבטלה בעיר רהט.

רהט, היא עיר שמאכלסת 70,000 תושבים, עם קצב גידול מטורף, ושימו לב לנתון הבא…30% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 9.

היום בסודהסטרים מועסקים כ-2000 עובדים, בתחילת הדרך, לפני כ-3-4 שנים, למרות כל הציפיות, מספר המועסקים היה קטן ובעיקר הועסקו גברים בדואים. לאחרונה, עם ההתרחבות והגדלת המפעלים החלו לגייס עוד ועוד נשים.

במקביל, אנחנו עדים לתהליך מדהים שקורה בקרב הנשים ברהט- יזמות נשית. נשים שלוקחות אחריות על עצמן, על פרנסת משפחתן ומקימות יוזמות מקסימות – תיירותיות, תרבותיות, קולינריות.

אנקדוטה קצרה, בשלוש השנים האחרונות מתקיים ברהט פסטיבל לילות רמאדן, של מותג קסם המדבר, בהובלה של הרשות לפיתוח הנגב. לפסטיבל מגיעים אלפי משתתפים מדי שנה. בהתחלה, היו מעט נשים בדואיות שהשתתפו בפסטיבל. משנה לשנה, אנחנו רואים איך יש יותר נשים שמדריכות סיורים, יותר נשים שמוכרות מוצרי אמנות, אוכל ביתי אותנטי. היום פסטיבל לילות רמאדן של קסם המדבר מלא בתכנים נשיים מיוחדים!

הנה כמה דוגמאות ליזמיות בדואיות שפועלות ברהט:

הבית של חוסניהרקמה ותפירה

חוסניה בן ברי, היא אמא ל-8 ילדים, שהיתה במשך שנים מטפלת במשפחתון, עד שקיבלה החלטה אמיצה- לדאוג להשכלת כל 4 בנותיה ולוודא שכל אחת מהן מסיימת בגרות ומסיימת לפחות תואר ראשון וזאת בכדי שיוכלו להיות נשים עצמאיות. חוסניה למדה בעברה עיצוב בגדים, רקמה ותפירה ולאחרונה החליטה לחזור לתחום, התנסתה, בדקה, והחלה לתפור בגדים ייחודיים ואף מוצרי רקמה שונים כמו ארנקים, תיקים ואפילו מוצרים מגניבים כמו רקמת יד על כדי חרס.

בשנה האחרונה, חוסניה הקימה בחצר ביתה אוהל ססגוני לקבלת קבוצות, שם היא מספרת את סיפורה האישי וכן מציגה עבודות אמנות שימושית מעשי ידיה.

בנוסף, אצל חוסניה אפשר לעשות כל מיני סדנאות כמו הכנת מחזיקי מפתחות, רקמה על כדי חרס וכמובן ליהנות מארוחות מפנקות ועשירות.

 

גמאלת אבו מוסארוקחת טבעית

באותו רחוב של חוסניה, ממש כמה בתים ממנה, נמצא הבית של ג’מאלת וקעיד אבו מוסא. ג’מאלת, בת 39, אמא ל-8 ילדים, כשהקטן שבהם בן 8, הוא ילד עם צרכים מיוחדים. עד שנולד ג’מאלת היתה עקרת בית, בישלה, כיבסה, ניקתה, אך לאחר לידתו ואבחנתו, היא הבינה שהיא צריכה לסייע בפרנסת המשפחה ופנתה למקצוע שירשה מסבתה- רוקחות טבעית. ג’מאלת משלבת טכניקה בדואית עתיקה שינקה מבטן אמה יחד עם הטרנדים החמים בתחומי הקוסמטיקה והרפואה. היא משלבת בקרמים ובמסכות שהיא מכינה- קפה שחור, דבש, שמן זית, ויטמינים, מינרלים ועוד ועוד. היא הקימה בחצר ביתה מרכז מבקרים גדול בו היא מקבלת קבוצות למפגש אודות סיפורה האישי, הרצאות, סדנאות רוקחות טבעית, ארוחות מיוחדות ואפילו ניתן ללון במקום.

  

אלהאם אלכמלאת מדריכת סיורים

אם כבר אתם ברהט – אין כמו סיור עם אלהאם. אלהאם אלכמלאת, אישה בדואית, עצמאית ופמינסטית, עושה כל כך הרבה דברים. היא גם מנחת קבוצות, גם מתנדבת ופעילה באינסוף ארגונים ומקדמת את העשייה הנשית וגם מדריכה סיורים ברהט.

אלהאם מתמקדת בהתפתחות העיר רהט ובמעמד האישה הבדואית שמשתנה עם השנים, מתוך מקום מעצים, שנותן המון השראה. אלהאם מדברת בפתיחות רבה על סוגיות כמו ריבוי נשים, עצמאות ותעסוקת נשים וחושפת סיפורים מהחיים האישיים שלה.

אלהאם תיקח אתכם לסיור בשוק של רהט, בפארק התעסוקה עידן הנגב, תפגיש עם נשים יזמיות מעוררות השראה ועם פרויקטים שונים ומעניינים בעיר רהט. ידעתם למשל שברהט יש חדר כושר לנשים בלבד?

גולייט באדר חמוצים

ג’ולייט באדר, בת 37, אמא ל-7 ילדים, אשר בישלה בלי סוף לבני משפחתה, עד שהבינה את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בהכנת אוכל מצוין. היא החלה להכין בביתה חמוצים מהמון דברים, מגמבה מכל הצבעים, גזר, מלפפונים, חצילים, כרובית, אגוזים ועוד. אחרי כן, הרחיבה את העזק שלה לבישול לקבוצות ארוחות שלמות בשילוב עם סדנאות להכנת חמוצים. בשנה האחרונה ג’ולייט פתחה את בית ג’ולייט- בית האמונה והתקווה, מרכז מבקרים בחצר ביתה שם היא מארחת קבוצות להרצאות, סדנאות וארוחות מצוינות והיא אפילו מדריכה סיורים ברהט.

אתם מוזמנים לבוא לרהט, לחוות ולהכיר את הנשים הבדואיות המדהימות האלה שמספקות השראה אדירה לכל תחום הפרנסה, היזמות והמימוש העצמי!

אפשר לפנות לקסם המדבר לפרטים, לתיאום סיורים, הרצאות, סדנאות, ארוחות וכו’ וכו’.

bedo.tourism@gmail.com     ועמוד הפייסבוק- קסם המדבר

 

כמובן שאם אתם רוצים לארגן אירוע או סיור מיוחד באזור עם קבוצה של חברים מהבית או העבודה, אנו נשמח לעמוד לשירותכם ולהפיק עבורכם חוויה אותנטית בארזישראל.

אנו מתמחים בעבודה מול חברות ואירגונים שאוהבים את העובדים שלהם ורוצים לפנק אותם בטיולים ואירועים מנצחים בארץ ישראל.

 

שבת שלום

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email