חברת טיולים בארץ ארז ישראל

חוויות ארכיאולוגיות בארז ישראל

איזה חופר אתה?

בדרך כלל שאומרים על מישהו שהוא חופר זה עלבון רק שבימים האחרונים הוכח שצריך להבין איפה אתה חופר…

מספר גילויים נדירים ריגשו את הארץ בשבועיים האחרונים מה שעשה לי את החשק לדבר אתכם היום על חוויות ארכיאולוגיות שאנו כתיירים בארז ישראל יכולים להנות מהם.

 

בית גוברין ומראשה

שני גנים לאומיים נהדרים באזור מטה יהודה שנמצאים בסמיכות האחד לשני

כשרק כביש מפריד ביניהם ומאפשר הצצה לעולם היסטורי מרתק של התק׳ היוונית והרומית בארץ. מי שמכיר מעט את השטח יודע להגיד שהאזור הוא אזור השיפולים של הרי יהודה מה שבעבר אנשים נהגו לכנות השפלה והיום מטעמי מיתוג מעדיפים להיקרא מטה יהודה ובין אם קוראים לו כך או כך דבר אחד בטוח וזה שהתוואי הקירטוני הפך את האזור לאידיאלי לבניה שכן האבן קלה לחציבה, ניתן לבנות ממנה מבנים נהדרים כמו התיאטרון המרשים של בית גוברין וגם לייצר מערות חלקן הוסבו לקבורה ובתי בד כפי שניתן למצוא במרשה. מכיוון שרבות המערות מכדי לחפור כל אחת ואחת בתקציב חפירתי שלידעתכן הינו יקר במיוחד ובגלל זה רבות מן המחקר הארכיאולוגי בישראל ממומן מגורמים זרים.

מרשה זה אחד האתרים שמספק חוויה ארכיאולוגית אותנטית ומאפשר חפירה אמיתית עם אנשי מקצוע. החוויה כוללת חפירה במערות היסטוריות ועבודת סינון ממוקדת שמאפשרת הבנה אמיתית של מהות החפירה וחשיפה לממצאים אמיתיים של אנשים שחיו כאן לפני 2000 שנה במערות הללו ממש.

סיפור אישי: לפני שבוע בערך הייתה לי הזכות להדריך אישיות ידועה מעולם הפירסום האמרקאי. במהלך חפירה הוא מצא חלק ממזבח עתיק, מרגש ביותר ובעיקר לראות אדם שמכיר ויודע את תענוגות היקום מתרגש כל כך ממציאה של כזה דבר באדמה. תענוג מיוחד ששמור לעוסקים במלאכה.

ניתן להגיע לשני האתרים לסיור וגם לתאם השתתפות בחפירה פעילה דרך האתר של סמינרים ארכיאולוגיים. הם באמת עושים עבודה נהדרת ואני נהנה כבר שנים להביא לשם קבוצות.

 

בית שערים

בית שערים זה מקום שגם כולל מערות רק שבמקרה הזה הדגש הוא על מערות קבורה. כידוע בעולם היהודי נושא הקבורה עבר כמה תחנות אשר החלו במערות קבורה משפחתיות שלאט לאט השתדרגו לגלוסקמאות וסרקופגים אשר עם השנים ועם הגלות הקבורה בארץ הקודש קיבלה תוקף ייחודי שייבא לפה לא מעט סרקופגים עד אשר רבי יהודה הנשיא שהיה ראש הסנהדרין בתקופתו ובמותו בשנת 321 לספירה קבע כי קבורה תהיה ככתוב בפסוק מעפר באת ואל עבר תשוב.

 

ביקור בגן הלאומי בתקופה הקרובה כולל סיורים מודרכים של מתנדבי רשות שמורות הטבע והגנים שמוצעים לקהל הרחב וקבוצות מאורגנות יכולות לחשוב בגדול ולהצטרף לחפירה ארכיאולוגית אמיתית…

החפירות החדשות מתרכזות בחשיפת העיר עצמה ובניסיון לעמוד על הקשר בינה לבין בית הקברות. עד כה נחשפו מבני מגורים, מבנה ציבור גדול, בית בד מרשים, שער העיר, רחובות קדומים ומבנים תת- קרקעיים.

החפירות מסתמכות בעיקר על עבודה של מתנדבים וסטודנטים. המתנדבים יכולים להגיע ליום חפירה אחד או יותר. אבל בפועל הרבה מגיעים ליום ונשארים, או חוזרים, לימים נוספים. ישנם מתנדבים מהארץ ומחו”ל (ארה”ב, גרמניה, אנגליה) ששבים לעבוד שנה אחר שנה. העבודה מתחילה בשש בבוקר ונמשכת עד שעות הצהרים, כל אחד עובד בהתאם ליכולות שלו: חפירה בכלים גדולים או כלים קטנים, סחיבת דליים ומריצות, טאטוא ושטיפת חרסים. במהלך היום יש ארוחת בוקר מושקעת והפסקת פירות. החפירה שלנו מחולקת למספר שטחים, שכל מי שחופר בהם חש גאוות יחידה ושייכות, המתבטאת בהווי, הומור פנימי, הפסקות הקפה והאחווה הנוצרת בין כל החופרים. מרתק לראות את ההתרגשות כשמוצאים מטבע עתיק, כלי חרס שלם, לסת של בעל חיים, מקטרת או שבר צמיד זכוכית. ההתרגשות בגילוי משהו בן מאות ואלפי שנים הופכת את העבודה הלא קלה של החפירה לחוויה מתגמלת ומרגשת. אבל מעל הכל, האנשים שחופרים, הן הצוות והן המתנדבים, הם שהופכים את החפירה שלנו לסוג של קהילה.

למעוניינים במידע נוסף על החפירה, מועדי החפירה הבאים, הרצאות ותאום סיורים פרטיים בגן הלאומי של בית שערים ובחפירות, ניתן לקבלו בדף הפייסבוק של החפירה: Beth Shearim Excavation או לשלוח מייל ל- rona.evyasaf@gmail.com

 

איזה מציאה בירושלים ואי ואי ואי!!!!

תראו אני חייב להיות כנה אתכן/ם אני לא אחד שמתרגש מחפירות ארכיאולוגיות אבל כשמוצאים עברית מלפני 2000 שנה אני מתרגש. אולי זה העובדה שאני יהודי אולי ישראלי אולי בגלל שאני לומד ימימה כבר שנתיים ופתאום מבין עד כמה העברית שפה מדוייקת ומשקפת תחושות שורשיות שאני מתרגש…ועוד למצוא עמוד שכתוב עליו ירושלים זה וואו אחד אדיר. אז אחרי ההקדמה הזו אני שמח לספר שבחפירות ארכיאולכגיות ליד בנייני האומה ומלון קראון פלאז׳ה נמצא עמוד ועליו הכיתוב ירושלים ברמה שגם ילד בכיתה ג׳ יכול לקרוא את זה עכשיו. אין מה לדאוג לא צריך לחזור לכיתה ג׳ כדי לקרוא אלא מספיק להגיע למוזיאון ישראל גם במהלך סוף השבוע ולבקר באזור הארכיאולוגי ולהיחשף לממצאים החדשים מאותה חפירה לצד עוד מיצגים רבים וטובים שנמצאים במוזיאון ישראל.

מסיק זיתים בבית הבד ריש לקיש ציפורי + סיפור אישי

לפני  בערך 10 שנים כאשר הלך לי טוב בתיירות החלטתי לעזוב הכל, להשכיר את הדירה שלי ולצאת לשביל ישראל. זה היה כיף גדול כי אני אישית בניגוד להרבה שביליסטים (כפי שקוראים על השביל למי שצועד) לא היה בי הרצון להשלים את המסלול בזמן מסויים אלא בחוויה מסויימת ולכן לקחתי את הזמן ויש שיגידו שהתנועה שלי לא הייתה כשל צבי אלא יותר כמו של צב שהולך לאט לאט עם כל הבית עליו. מה שבטוח כאשר הגעתי לאזור ציפורי עצר לידי רכב ובו נערה צעירה ששאלה אותי האם אני שביליטסט והאם אני מחפש מקום ללון בו. עניתי שכן והיא מצידה מיד הזמינה אותי לעלות על הרכב ולקחה אותי למשק המשפחתי. אז הבנתי שעליתי על הלימוזינה של האותנטיות. איילה לקחה אותי לבית הוריה מקימי בית הבד האקולוגי ריש לקיש. אני לא אכביר במילים על מי היה ריש לקיש רק אגיד שיש ערך שלם בויקידפדיה עליו ומספיק כדי לקרוא לבית הבד שלך על שמו. מה שבטוח אני והמקום נקשרנו לנצח ואני שמח לפרגן להם עכשיו כאשר עונת המסיק בפתח ובית הבד ריש לקיש במושב ציפורי פותח את שעריו לציבור הרחב לבוא ולהתסות בייצור שמן זית הלכה למעשה. ניתן להגיע וכדי להשתתף בפעילות מסיק יש לתאם מראש.

 

– ארז לנדאו

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email