טיולים בארץ ישראל

החוויות שאחרי הסערה

שבוע שלם של רוחות וגשמים עבר עלינו והסופ״ש נראה בהיר וחמים

 (הכל יחסי) אפשר לצאת ולהתפנק על הנחלים והמעיינות ששוצפים, גבים שהתמלאו ופריחות שביצבצו.

בנוסף ידיעה חמה מהניו יורק טיימס שמה את אילת על המפה העולמית

1. בדרך הגב – מקורות המים הנסתרים של הנגב

אחת התופעות היפות שמגיעה אחרי הסערות היא התמלאות הגבים. גבי מים הינה תופעה של היקוות מים בבריכה טבעית שקיימת בתוך נחל (שרוב השנה הינו וואדי יבש) אשר מתמלאת ממי השטפונות. ההנאה הזו שמורה לחודשים ספורים בלבד שכן המים העומדים מעכירים מהר ומתאדים עם חודשי הקיץ כך שזו חוויה להרפתקנים אמיתיים שמבינים שתזמון זה עניין של טיימינג.

קרדיט למתניה יוזביץ

 

נחל חצץ דרוך – נחל חצץ הינו אטרקציה ידועה בחודשים הללו שכן פריחת הנרקיסים לאורכו מרשימה. חודשים דצמבר עד פבואר זו התקופה והריחות רק מוסיפים לחוויה הנופית המרשימה של הערוץ המדברי הזה. המסלול עצמו הוא 3קמ לא מעגלי ונוח ברובו.

קרדיט למתניה יוזביץ

 

לאלו מכם שרוצים קצת יותר הליכה מאתגרת אפשר להמשיך לנחל דרוך. זה בסך הכל עוד 7 קמ של הליכה לא פשוטה רק שמי שיעשה את המאמץ יזכה לראות ולטבול בגבי מים יפים ולראות את המופע הגיאולוגי המרשים של פרסת דרוך בה שכבות הסלע כאילו נאכלו וחשפו את שכבות הקירטון שנשטף על ידי המים.

קרדיט למתניה יוזביץ

 

התענוג הזה מתחיל ומסתיים באזור שדה בוקר למי שכבר חושב צעד אחד קדימה על מקום לינה באזור או ארוחה נחמדה באיזה חאן מדברי או חוות בודדים יש לא מעט אופציות.

2. בריכת הקשתות במבוא חורון (אזור לטרון)

מעיין חביב שבתקופה רומית נבנתה מסביבו בריכה מקורה מוקפת בקשתות בנויות היטב. הבריכה מספיק עמוקה כדי לטבול באחריות הרוחץ כמובן שכן אין שם שירותי הצלה, גזלן או שירותים…

הכניסה היא דרך הגג דרך שני פתחים דרכם גולשים לתוך הניקבה.

קצת קלסטרופובי אבל אם אין לכם את הבעיה הזו צאו לדרך

קרדיט למתניה יוזביץ

3. מי זורם בגולן? כולם!

החברה שלי בגולן מבסוטים עד השמיים והזרימה שנראתה בשבוע האחרון הייתה נהדרת. אחד הנחלים ששומר את עצמו לימים כאלו ולא ממש שופע בשאר ימי השנה הוא נחל עורבים שמופע חמשת המפלים שלו בסמוך לקיבוץ גונן הינו סופר מרשים ומומלץ במיוחד עכשיו. זה לא מסלול לכל אחד אלא רק למיטיבי לכת ואיננו מעגלי כך שצריך שני רכבים או להסתפק בללכת הלוך חזור למפל הראשון.

מי שעוד מציג מופע מרשים של זרימה שופעת הוא הבניאס שנמצא בשיאו והמפל נותן בראש. לקינוח יש לנו את הירדן ההררי שאת הנסיעה לאורכו עם רכב שטח אני מאוד אוהב וממליץ במיוחד עכשיו כשהוא שוצף מים.

באדיבות דרך השלף צילום ליאור שלף

4. הר ברכה וקבר יוסף

אלו מאיתנו שעוקבים אחרי פרשות השבוע קראו בשבועות האחרונים על סיפורו של יוסף אשר קבור בשכם ואכן ראיתי תנועה יפה של אוטובוסים לאזור של אנשים שרצו לראות אפילו מרחוק את האתר שכן היותו בשכם ועוד בסמיכות לקסבה קצת מונעים מהתייר הישראלי הממוצע מלהגיע לשם. מה שכן אם כבר הגעתם יש ברכה באזור ואפילו ההר ממנו צופים נקרא הר ברכה הלו הוא הר גריזים בו חיה הקהילה השומרונית.

יש במקום גם את יקב הר הרכה בו תוכלו לעצור לטעימות יין או לתאם מראש ארוחה אם אתה באים עם קבוצה. עוד אטרקציה מעניינת היא ביקור במפעל של טחינת הר ברכה שבשנים האחרונות מיצבה את עצמה בשוק הישראלי והעולמי, אני תמיד אוהב לבקר במפעלים כאלו וצ׳ייסר טחינה על הבוקר זה אחד הסודות הידועים לגרון בריא.

 

בנוסף אני ממליץ לעשות נסיעה קצרה למצפה שלושת הימים ליד איתמר, מצפור נדיר ביופיו ממנו ניתנה ההבטחה לאברהם וזרעו את הארץ וגם לבני ישראל לאחר יציאת מצרים. במקום ניתן לראות ביום בהיר את ים המלח כנרת והים התיכון. יש באזור לא מעט חוות מעניינות של משפחות הגבעות ומי שרוצה קצת להיחשף למשפחות שגרות שם, משפחות של מתנחלים חביבות. אני רק יכול לספר שפגשתי ילד בן שש שתפס טרמפים לשער, לקחתי אותו ומאוד התרשמתי מהבגרות שלו, שאלתי אותו לאן אני לוקח אותו והוא אמר שהוא הולך לחוג, שאלתי איזה חוג, תפילה לעילוי נשמתם של משפחת פוגל…

5. הליכלוך שאחרי הסערה והניקיון שאחרי ההתנדבות

אל תגידו לא ידענו

בפעם שעברה היתה היענות גבוהה ליוזמת ניקוי החופים ורבים שאלו מתי יש עוד, אז הנה 🙂 :

אחרי גשמי הברכה שירדו, אנחנו מפשילים שרוולים למבצע הסברה וניקיון עם פקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים ומזמינים אתכם להצטרף!

באדיבות רשות שמורות הטבע והגנים

 

איפה?

רק תבחרו: גן לאומי חוף פלמחים, שמורת נחל פולג ,שמורת גדור, גן לאומי נחל אלכסנדר, חוף בית ינאי שמורת חולות זיקים ושמורת חולות ניצנים

מתי?  יום שישי 18.1 בשעות 13:00 עד 16:00

כתבו בתגובות באיזה אתר תרצו להגיע ולהתנדבואנו נחזור אליכם עם פרטים, תודה רבה ונתראה בחוף 🏝

בשיתוף:

אנשי הים התיכון – Mediterranean People

Olamon

6. אילת על המפה!

הניו יורק טיימס הפתיע כאשר דירג את אילת במקום גבוהה ברשימת 52  המקומות המומלצים בעולם לצלילה. זה בהחלט מכובד אבל צריך להגיד את האמת, אילת לא זכתה בדירוג הגבוהה רק בזכות הריף שלה שהוא אם לומר בכנות מאוד מרשים ויחד עם זאת צנוע ביחס לאתרי צלילה בעולם.  יפה לראות שהדירוג לא ניתן רק על אתר הצלילה עצמו אלא על מכלול של דברים שהופכים את החוויה לאיכותית יותר וזה דבר שאני מסביר הרבה ללקוחות חדשים שאנחנו לא כבר לא מדברים במושגים של טיול אלא חוויה, ולחוויה יש הגעה שכוללת עכשיו נמל תעופה חדש, יש קולינריה שבזה תכלס אילת יכולה להשתפר,  טיול בהרים ליד שהינם תופעה גיאולוגית מרשימה וגם הגישה לאתרים כמו פטרה וואדי רם שבירדן במרחק נגיעה הינם סיבות מצויינות למיקום הסופר מכובד שאילת זכתה לו ונקווה שעם ההכרה אילת תחזור להיות סיבה מצויינת להגעה של תיירים לארץ.

קרדיט למתניה יוזביץ

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email