טיולים בארץ ישראל - טיולים במדבר

חוויות מדבריות

אחרי חג הסוכות ולאור העובדה שחזרתי מכמה ימים בנגב הכנתי עבורכם לקט חוויות מדבריות, בעיקר עכשיו שמזג האויר הופך להיות יותר נוח ושניה לפני שזה הופך להיות יותר מידי קר בלילות זה הזמן להדרים לנגב.

 

שביל ידע המדבר

כשבן גוריון שאל את הסטודנטיות האם אפשר לפתח חלקאות בנגב ענו לו שעל פי דעת מומחים זה בלתי אפשרי, ענה להן בן גוריון, שיחליפו את המומחים ואכן הדורות משתנים וכאשר קבוצת חקלאים החליטה להקים מיזם למחקר ופיתוח חקלאי בנגב יש שיגידו שזה כמו לעשות מחקר על ביקיני באלסקה רק שכאן זה מצליח ובענק.

שלושה סיורים שונים שחוויתי באופן אישי בימים האחרונים היו מרתקים ועסקו בחקלאות, עקרבים ואנרגיה סולארית.

קצרה היריעה מלספר עד כמה מדהימה העובדה שכאן בנגב שלנו מפתחים שיטות שיש שיאמרו שהן אלו שיצילו את העולם בבצורת הבאה. במהלך הסיור החקלאי כבשה אותי הצלחה יוצאת דופן להשתמש במים מליחים ועל ידי כך להעצים מתיקות, ראו ערך עגבניות שרי מתקתקות שכל כך פופולריות בארץ היינן פיתוחים של המרכז המחקרי בנגב. מי שיכנס לחממות יוכל לקטוף מלפפונים, עגבניות, פלפלים, חצילים ועוד … ולא סתם עוד אלא דברים שמשווקים לאירופה ובארץ לא מכירים בכלל כמו סליקורניה: הלופיט, תבלין המושקה ע”י מים מליחים בלבד וטעמו המלוח מאוד ענין. נחשב הצלחה המסחררת של מו”פ רמת נגב.

לקינוח גם נוסיף את מיץ רימונים של איתן כהן – מגדל הרימונים הדרומי ביותר בארץ. המיץ מופק מרימונים המושקים ע”י מים מליחים. מחקרים מודרניים מראים שלרימון רמת חימצון גבוהה שיש ביכולתה לסייע עם מחלות קשות כמו איידס וסרטן והם לא היחידים שגילינו בשביל הידע המדברי…שימו לב לחוויה הבאה:

הסיור השני שאני רוצה לדבר עליו הוא ספארי עקרבים, אני חייב לומר שזה חוויה מטורפת, בעיקר אם מוצאים עקרבים…אם לא זה קצת מבאס אבל אם כן האור הסגול שבו משתמשים כדי לראות את האור הפלורסנטי שמחזיר גופו של העקרב הוא מרשים ביותר.   מסתבר שאם יודעים איך להשתמש בערס של העקרב בצורה נכונה יש בו בכדי לרפא סרטן.

סיור אחרון שאני אגיד עליו כמה מילים זה הסיור בעקבות החווה הסולארית ועמוד האש הזה שהופיע בחודשים האחרונים בשמי הנגב ומקרין על מעל לחמישים אלף פאנלים סולארים שמייצרים כרגע אנרגיה ניסיונית ועדיין לא בשימוש. תצפית הקומנדו היא מקום נהדר להביט על האזור ומי שרוצה להעמיק מומלץ לתאם סיור מראש.

את כל הסיורים ניתן לתאם מול שביל ידע המדבר הממוקם במרכז מחקר ופיתוח (מו״פ) ברמת הנגב.

תהיו מוכנים לצאת עם הרבה שלל…

 

חוויות אקסטרים במדבר  – דרור במדבר

מי שלא כל כך מפסוט על כל החווה הסולארית שהוקמה לו מחוץ למושב שהוא עבר אליו לפני 20 שנה כדי להנות מהשקט המדברי הוא הוא דרור או כפי שקוראים לו באזור דרור במדבר. זה האיש שהביא לארץ את גלישת החולות ועכשיו עם אקשן חדש וזה קארטינג פדלים מדברי. הפעילות מתאימה לקבוצות או לבודדים כאשר מדובר באופני קארטינג פדאלים, ללא מנוע, ירוקים וידידותיים לסביבה ובעלי גלגלי שטח ייחודיים המותאמים לנסיעה מהנה גם בשבילי עפר. עוד פעילות שלא שכיחה באזור בגלל שיש הרבה שטחי אש היא נסיעת שטח לטיול ג׳יפים. האזור של ניצנה הינו חולי וכדי לנוע שם צריך להכיר היטב או פשוט להיות זהיר ולכבד את השטח.  מי שיעשה זאת יוכל לראות לא מעט, שפנים, שועלים, ואפילו נחשים. גם זאת חוויה שאפשר להנות ממנה כמשפחה או קבוצה מאורגנת רק לתאם מראש. למי שחושב בגדול אני יכול לומר שעולם התיירות הישראלי כבר נהנה בענק ממוצרי האקסטרים באזור שזוכה לפופולריות רבה בקרב חברות הייטק ובשוק הבר מצוות והטיולים המאורגנים לקבוצות מחו״ל.

 

עולים על הגמל למסע מוזיקלי  עם בן מדבר

את בן מדבר אני מכיר כבר כמה שנים מאותו יום שהגעתי אליו די במקרה עם כמה תיירים ומאז הבנתי שגיליתי את המומחים בארץ לגמלים שעושים סיורים לאורך המכתש הגדול בעולם ונהנים ממנו על גב הגמל. פגשתי את עאדל אתמול עם קבוצה שטיילתי עמה והוא סיפר לי על דבר שהדהים אותי והייתי חייב לשתף אתכם וזה מסע גמלים מוזיקלי. המסע יוצא לדרך בשבוע הבא 4-8 לאוקטובר ומשתתפים בו אנשים מכל גווני הקשת ובעיקר אנשים מטיבי לכת  שחובבים פשטות, מדבר ומוסיקה. מידי יום הם נודדים כ12 ק״מ מאזור מצפה רמון ועד ניצנה עם שלושה אנשים שנחשבים למומחים גדולים בתחום הגמלים המקומי והמזרח תיכוני. וואלידי האב והבן עאדל הקימו את בן מדבר כאשר עאדל  בוגר 3 שנים הדרכה מיקצועית בבי״ס שדה הר הנגב של החברה להגנת הטבע ובוגר בהצלחה גדולה של התוכנית לטיפול וניהול באמצעות שטח של סמינר הקיבוצים, דוגמא נהדרת לדור העתיד. בדואים אמיתיים שאוהבים מאוד את המורשת שלהם, את המדבר וכל הטבעי המצוי בו. יחד עם אבו עזיז שכבר מעל ל80 שנה חי כאן בנגב והוא מקור השראה נדיר ליושבי האזור בזכות הידע האדיר שלו בגמלים וסודות הטבע וכשהוא במצב רוח טוב גם הוא מצטרף לחגיגה המוזיקלית עליה מנצח המנהיג המוזיקלי של המסע יאיר דלאל.

 

יש הרבה מה ללמוד מהבדואים אבל גם להם יש מה ללמוד מהתושבים החדשים באזור בעיקר בכל מה שנוגע לקמפינג מפנק במדבר.

אז נקדים ונאמר שחשוב לעשות קמפינג בחניוני לילה מוגדרים אם לא בא לכם לחטוף דוח מיותר מפקח וגם אם כבר חניתן תשאירו אחריכן רק את הטביעות נעליים שלכן כי את הזבל שאנשים משאירים גם אותו רואים באור הסגול בזמן שמחפשים עקרבים ולא רק…

(הסיבה שאני משתמש בלשון נקבה זה לא בגלל שרק נשים מלכלכות שכן גברים מלכלכים לא פחות רק שאת נייר הטואלת שמפזרות הבנות לאחר מתן השתן ניתן לזהות בצורה שכיחה יותר מרוב הזבל שניתן למצוא בשטח ובכל זאת למען הסר ספק השימוש בלשון נקבה הינו לגברים ונשים כאחת)

מי שלקח את העניין הזה קדימה זה מושג חדש שתופס תאוצה בארץ והוא גלמפינג

מה זה גלמפינג – קמפיג איכותי  – glamorous camping

אז נכון זה לא זול, אבל זה גם לא כזה יקר אם חושבים מה מקבלים ואת זה יודעים רק קמפרים אמיתיים. ישבתי אתמול עם הלקוחות שלי במתחם שהוכן עבורינו, משפחה של אמרקאים שתודה לאל התברכו באמצעים ויכולים לממן חוויות יוקרתיות וסיפרו לי שכאשר הם עושים קמפינג הם מכינים נקניקיות והמבורגרים על שיפודים מעל המדורה… מה שאומר שקמפינג זה לא החוזקה שלהם…מה שהם ראו בשטח זה את העגלה של הפי גלמפר שכוללת ציוד בישול, תאורה, מטבחון, וכמובן אוהלים ברמה מאובזרים במזרון נוח שמיכה חמה כריות ותאורה. בחוץ חיכו לנו לצד המדורה מחצלת, כריות שולחנות וכל מה שצריך כדי לעשות קמפינג בנוחות וסטייל.

תחזיקו חזק כי זה לא עוצר כאן…ברוך השם התיירות כרגע במגמת עליה ויש ביקוש לדברים מיוחדים ויש לנו גם את איזי קמפ וגם את גלמפיג ישראל שנכון להיום מרימים מאהלים מהממים בנקודות יפיפיות במדבר שיש בהן הכל כולל שירותים ומקלחות. מה שאומר שאם איי פעם חלמתם לעשות קמפינג כמו שצריך ויש לכם את הממון אך לא את הידע יש לכם פיתרון.

שוב חשוב לציין שקמפינג זה גם אחריות ואם לא תהיו אחראיים רשות שמורות הטבע והגנים יהיו אחראיים ללמד אתכם לקח ותאמינו לי שיש להם דברים יותר חשובים לעשות כי בסופ״ש הקרוב יש מספר פעיליות של רט״ג ששווה לכם להיות מעודכנים לגביהן ואם באזור הנגב עסקינן אני שמח לספר על השוק הנבטי בממשית.

 

פרטים באתר של רשות שמורות הטבע והגנים.

 

מקווה שנתתי לכם סיבות לרדת דרומה, לטייל ולגלות את הפנים היפות של ישראל

אני גם מקווה שגרמתי לכם גם לחשוב בגדול ואם חשקה נפשכם לתכנן לחברה מהבית או העבודה חוויה מעניינת בארז ישראל אנחנו נשמח לעמוד לשירותכם ולבנות חוויה שתתאים בדיוק לכם/ן

 

ארז לנדאו

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email